BELÇİKA ANTWERPEN GEZİMİZ


Hello, Teee Ocak ayında yaptığım geziyi paylaşmayı tamamen unutmuşum.Aktarmasız uçuş bulursanız İzmir'den 3 buçuk saatte ordasınız ama aktarmalıya kalırsanız iş biraz sıkıcılaşıyor.

3 günlük minik bir ziyaretti , hava aşırı soğuk olduğuiçin gönül rahatlığıyla gezebildim diyemem ama bol bool yiyip içtim :)


İlk akşam arkadaşlarımızla çok güzel bir restoranta gittik ve şimdiye kadar yediğim en güzel makarnayı yemiş olabilirim. Karidesli , elmalı ve soslu  makarna.Tek kelime ile enfesti.


İlk sabahımızda günü alışverişe ayırmıştık ve yeme içmeye çok zaman ayırmadan aperatiflik hemen tüketebilceğimiz şey ve yerlere girdik. Hemen merkezde otelimizin yanındaki fırından kruvasan ve kahveyle kahvaltımızı yaptık.


Benim gibi bir aburcubur severseniz Hema'da kendinizi kaybetmeniz çok yüksek olasılık taşıyor:)2003 Yılında İtalya'ya gitmiş ve insanlarına ve pizzlarına hayran kalmıştım. Belçikada da İtalya sevgimi yad etmek için İtalyan restoranına girdik ve menüde Flemenkçe de İtalyanca da anlamadığımız için rastgele verdiğimiz siparişlerimizi mideye indirdik :)


Antwerp Belçikanın 2. büyük şehri ve ilginç bir efsanesi var ve şehir ismini de bu efsaneden alıyor. Şehir efsanelerine inanır mısınız bilmem ama severleri için kısaca anlatayım ; 
Çok eskiden  Antigoon isimli bir canavar varmış ve nehirden geçen denizcilerden haraç kesip kendisine karşı gelenlerin de ellerini keserek öldürürmüş. Bir gün Silvius Brabo adında bir kahraman bu canavarın elini kesip nehre atmış.Yıllar içinde bu el kesme (Hand Werpen) olayı söylene söylene Antwerpen olarak değişmiş.Böyleece kentin adı Antwerpen olarak kalmış.

Şehir merkezinde hatta ara sokaklarda bile her ülke kültüründen kafeler,restoranlar barındırıyor. Meşhur biralarını içme fırsatımız olmadı.Daha doğrusu kışın soğuk soğuk bira içmeyi tercih etmedim.
Yine soğuk akşamlardan birinde paket sipariş verip otel odamızda sushi keyfi yaptık . Tekrar denemek için sabırsızlanıyorum.


Kahvesiz duramayan ben yine bir kafeye sığındı :)


Bu çiçekli alan şehrin hayvanat bahçesinin girişi. Girip gezmedim ama önümüzdeki ay Asya ile gidip ilk fırsatta gezeceğimiz yer olacak.


Central İstasyon şimdiye kadar gördüğüm en güzel tren garıydı.Yaşım ilerlediğinden midir bilmiyorum gün geçtikçe doğaya ve tarihe daha çok ilgi duyar oldum. 5-10 sene önce şu mimari yapıya baksam hiç bir şey hissetmeyecekken şuan büyüleniyorum.
Kışın gittiğim için sessiz ve sakince gezebildim ama yazın bu meydanda iğne atcak yer bulamazsınız. 


Antwerp gezilmesi kolay küçük bir şehir. Şehrin merkezinden yürüyerek alışveriş mağazalarına kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz ve kızlar bu bilgi size ; burası dünyanın elmas üretiminin %70 inin yapıldığı yer.  :)

Bir sonraki gidişimde meşhur kızartıllmış patatesi ve aromalı biralarını denemek için sabırsızlanıyorum.Yorumlar