KOKULARIN GİZEMİ
İnsanın 5 temel duyusu vardır. Hepsinin görevi ve işleyişi bakımından kıyas götürmeyecek derecede önemli olduklarını biliyoruz. Fakat içlerinden bir tanesi hem biyolojik olarak izlediği yol bakımından, hem de sosyal konularda diğerlerinden daha güçlü.”Koku alma duyumuz”.

Birçoğumuz gördüklerimizi, dinlediklerimizi günlük koşuşturma içinde unutuyor ve bir daha hatırlayamıyoruz. Fakat yine de sevgilimize hediye ettiğimiz ve sonrasında sürekli kullandığı vanilyalı parfümününün kokusunu bir yerlerde duyduğumuzda, o parfümü kullandığı gün hangi renk kıyafet giydiğini bile detaylarıyla birlikte hatırlarız. Hal böyle olunca kokumuzun ne denli önemli olduğunu ve tamamen kullanan kişiyle özdeşleşen kokuların, sosyal hayatınızda karşılaştığınız insanlar üzerindeki can alıcı etkisi tahmin edebilirsiniz.

Bunların dışında koku duyumuz, tahmin edilenden daha karmaşık ve hayati bir öneme sahiptir. Bebeklik döneminde annemizin kokusunu iç güdüsel bir şekilde ayırt etmemiz ya da karşı cinsin yaydığı feromonlar sayesinde onu çekici bulmamız bunlardan sadece birkaçı. Annelerimizin de hormansal tarafları ve gebelik zamanın koklama duyusunun normalde daha fazla çalışmasının sebebi budur. Böylece anne çocuğuna gebeyken, koklama duyusu sayesinde annelik hormonunu salgılayabiliyor.

Üstelik bu güç genetik kodlarımızda çok önemli bir yer tutuyor. Nitekim konuyla alakalı bilim adamlarının (nörolog, nöro-pskiyatr vb.) yaptığı birçok araştırmada koku duyumuzun beynimizin anılarımızla ilgili olan bölgeleriyle eşgüdümlü faaliyet gösterdiği yolunda kanıtlar mevcut. Bundandır ki beynimizdeki pek çok anı kokularla özdeşleşmiştir ve o kokuyu ne zaman duyarsak duyalım bir dejavu yaşamış gibi oluruz. Bazı kokular sizi aşık olduğunuz kişileri hatırlamaya iterken bazıları içinize sıcak bir ev özlemi doldurur.

Araştırmacılara göre, özellikle kokular sayesinde neslimizin devamı için seçeceğimiz en doğru eşi bulmaktayız.”Nasıl oluyor bu?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, mucizevi bir şekilde tüm bunlar biz farketmeden içgüdüsel bir süreç olarak işliyor. Her sürecin çözümlenme mekanizması teker teker atalarımızdan gelen genetik kodlarda saklı.Bu konuyla ilgili National Geographic'in de belgeselleştirdiği çalışmada araştırmacılar, karşı cinsi çekici bulmada kokunun önemini gözler önüne sermekte.Araştırmanın sonucu şaşırtıcı bir biçimde daha sağlıklı nesiller için kendi genetik mirasımızdan farklı bir genetik mirasa sahip kişilerin salgıladıkları feromonları daha güzel ve çekici bulmaktayız.

Öte yandan kokuların düşünce ve davranışlarımızı yönlendirdiği yönünde bir çok bilimsel kanıt mevcut. Sebebi ise koku alma duyumuzun beyinde bulunan bölgesi ile davranışlarımızı belirleyen bölgenin yanyana olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, hayvanların içinde geçerli olan bu durumdur.
Uzun sözün kısası, koku duyumuz bilinçaltı süreçlerle bizi yönlendiren en temel duyumuzdur ve yaşadığımız her şeyi unutabiliriz, ama bir kokuyu asla. Bu sevgilimizin en güzel parfümü de olabilir, yağmurdan sonra oluşan toprak kokusu da, sıcak bir yuva kokusu da. Her insanın genetik bir koku kodu vardır. Sizinki hangisi?


 "Bu çalışma kozmetik parfüm algısını arttımaya yönelik ortak tasarlanmış bir makaledir"

  RESİM BURADAN ALINTIDIR.

Yorumlar